Obrazy, rzeczy, słowa – czasem jest ich tak dużo, że łatwo się pogubić. By poradzić sobie z otaczającym nas nadmiarem i nieco tę plątaninę uporządkować niepotrzebny jest wcale ciężki sprzęt. Wystarczy słowo, trafiające w samo sedno, cenne wskazówki do uważnego patrzenia na otaczający nas świat.
Podczas zimowych spotkań w MuFo to książki będą naszymi przewodnikami. Nauczą nas jak patrzeć, by widzieć rzeczy ważne, i na co czasami warto przymknąć oko, by unikać uprzedzeń. Będziemy zadawać pytania o to, czym jest muzeum fotografii, czy to, co widzimy zawsze jest prawdą oraz czy warto ufać swojej wyobraźni.
Inspiracją do podejmowanych podczas spotkań działań są książki Wydawnictwa Dwie Siostry oraz zbiory Muzeum Fotografii w Krakowie.
28.01.2020, godz. 11.00
Co kto widzi?
Czy wzrok ma zawsze rację? Czym różni się spojrzenie muchy, kota i człowieka? Podążając tropem przyrody zastanowimy się, w jaki sposób mogą rozumieć świat ci, którzy patrzą z lotu ptaka oraz ci zerkający z żabiej perspektywy.
Warsztaty inspirowane książką Gabinet zoologii, Rachel Williams, il. Carnovsky, tłum. Agnieszka Sobolewska.
30.01.2020, godz. 11.00
B jak Bałagan
Bałaganiarze i Bałaganiary przybywajcie! Czas zrobić wielki porządek: znaleźć skarpetki nie do pary, wyjąć kanapki ze szkolnej śniadaniówki i przejrzeć kolekcję wiecznych „przydasiów”. Przed Wami trudne zadanie odkurzania rodzinnych albumów. Ciekawe, jakie nietuzinkowe postaci i intrygujące historie w nich znajdziemy.
Warsztaty inspirowane książką Szczęka Alfreda, tekst i il.: Jon i Tucker Nichols, tłum. Jadwiga Jędryas.
04.02.2020, godz. 11.00
Czy strach ma wielkie oczy?
Czy dzik faktycznie jest dziki, a wilk groźny i bezwzględny? Co mogą o nas myśleć zwierzęta i co my myślimy o nich? Przyjrzymy się własnym opiniom i spróbujemy zestawić je z faktami. Czy uda nam się spojrzeć na nieznany świat zwierząt bez uprzedzeń?
Warsztaty inspirowane książką Człowiek jaki jest, każdy widzi, Marzena Matuszak, il. Grażyna Rigall.
06.02.2020, godz. 11.00
Muzealny Minecraft
Jak wyglądałoby muzeum w świecie gry Minecraft? Jakie przygody można by w nim przeżyć, jakie przedmioty zgromadzić? Przekonamy się! Stworzymy modelowe muzea i jego autorskie instrukcje obsługi, a w zabawie, jak w grze komputerowej, prowadzić nas będzie wyobraźnia.
Warsztaty inspirowane książką Pieniek otwiera muzeum, tekst i il. Åshild Kanstad Johnsen, tłum. Milena Skoczko.
Prowadzenie: Anna Grajewska – historyczka sztuki, edukatorka i pasjonatka biblioterapii. Pomysłodawczyni projektów angażujących różnorodne spektrum uczestników realizowanych w krakowskich instytucjach kultury. Będąc kierowniczką Działu Edukacji w Muzeum Etnograficznym w Krakowie stworzyła nową strategię programową dla działań edukacyjnych. Autorka publikacji dla dzieci i młodzieży oraz materiałów szkoleniowych dla nauczycieli.
Ważne informacje:
Czas trwania: 1,5 godz.
Zajęcia dla dzieci w wieku: 5-10 lat
Cena: 5 zł
Rezerwacja: maria.masternak@mhf.krakow.pl lub tel. 12 634 59 32 w. 31
Miejsce: Muzeum Fotografii w Krakowie – Strzelnica, Królowej Jadwigi 220, Kraków
Przystanek „Sielanka”
Dojazd autobusami nr 102, 134, 152, 192, 252, 902
(6 minut od przystanku Cracovia Błonia)
Na każde Państwa pytanie dotyczące warsztatów odpowie koordynatorka cyklu Maria Masternak: maria.masternak@mhf.krakow.pl
Partnerem cyklu warsztatów jest Wydawnictwo Dwie Siostry.