Ponownie otwarte dla publiczności Muzeum POLIN można już zwiedzać z całą rodziną. Warszawska placówka przygotowała atrakcje dla dzieci i dorosłych pragnących w interesujący sposób spędzić czas na dwóch wystawach.
Na nowej wystawie czasowej „Tu Muranów” przez najciekawsze miejsca i historie warszawskiej dzielnicy poprowadzi ich rodzinna ścieżka zwiedzania (wraz z kartą zadań i wskazówkami od edukatora w formie krótkich filmów na urządzenia mobilne).
Wystawę stałą „1000 lat historii Żydów polskich” najmłodsi widzowie będą mogli, jak dotąd, zwiedzać ze specjalnie przygotowanym dla nich audioprzewodnikiem. W fascynującą podróż po tysiącletniej historii polskich Żydów, podczas której dowiedzą się o żydowskich świętach, obyczajach, religii i kulturze, zabierze ich bohater, któremu głosu udzielił aktor Wojciech Malajkat.
Obydwie wystawy można zwiedzać od poniedziałku do niedzieli, z wyłączeniem wtorków.
W czwartki wstęp do Muzeum jest bezpłatny. Szczegóły: www.polin.pl
Audioprzwodnik dla całej rodziny po wystawie stałej „1000 lat historii Żydów polskich”
Audioprzewodnik dla całej rodziny z wytyczoną ścieżką zwiedzania po wystawie „1000 lat historii Żydów polskich” to niewielkie urządzenie ze słuchawkami, kótre towarzyszy nam przez cały czas zwiedzania ekspozycji. Poruszając się po salach wystawienniczych opowieści uruchamiają się automatycznie, a główny bohater audioprzewodnika (w tę rolę wcielił się aktor Wojciech Malajkat), pomoże nam m.in. odnaleźć oznaczone numerkami najciekawsze miejsca na ekspozycji. Dzieci i dorośli odkryją, jak w kolejnych wiekach zmieniał się świat. Dowiedzą się o żydowskich świętach, obyczajach, religii i kulturze. Po drodze usłyszą opowieści z dworskich komnat, warsztatów rzemieślniczych, rozmowy toczące się na ulicach dawnych miast i miasteczek. Na zwiedzających czekają także liczne zadania i aktywności na wystawie. Audioprzewodnik został przygotowany dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat i ich dorosłych opiekunów, ale z powodzeniem skorzystają z niego także młodsi zwiedzający. Wypożyczymy go w kasach muzealnych.
„Tu Muranów”: rodzinna podróż po wystawie czasowej
Zabierzemy całe rodziny w podróż po warszawskiej dzielnicy Muranów – mówi Anna Czerwińska, kierowniczka sekcji edukacji szkolnej i rodzinnej Muzeum POLIN. Rodzinna ścieżka zwiedzania przewidziana jest dla dzieci w wieku 4-10 lat oraz ich opiekunów. Towarzyszy jej ilustrowana karta z zadaniami, na której znajdują się również kody QR. – Wystarczy najechać na nie swoim telefonem lub innym urządzeniem mobilnym, by odtworzyć odpowiedni film. W ten sposób zwiedzicie wystawę z dodatkowym wsparciem naszego „wirtualnego” edukatora – wyjaśnia Czerwińska. Jak skorzystać z rodzinnej ścieżki zwiedzania? Kartę wraz z bezwzrotnym ołówkiem można pobrać przy wejściu na wystawę czasową „Tu Muranów” lub pobrać na stronie internetowej Muzeum w wersji online i wydrukować w domu.
Wystawa „Tu Muranów” to historia dawnej Dzielnicy Północnej, która przed wojną była centrum żydowskiego życia Warszawy. Na wystawie dzieci i opiekunowie zobaczą przedmioty codziennego użytku, zdjęcia, pocztówki, artykuły prasowe czy nagrania filmowe ilustrujące dzieje poszczególnych miejsc. Można także przejść się instalacją przywołującą ducha dawnych Nalewek, posłuchać dźwięków kiedyś istniejących ulic, a nawet zajrzeć do Ogrodu Krasińskich, by dowiedzieć się, jakie rośliny rosły tu przed wojną. Warto także wejść na piętro po kręconych schodach. W aneksie opowiadającym o architekturze współczesnego Muranowa przygotowana jest gra, w którą można zagrać całą rodziną.
Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności, jednak dzięki przygotowanej karcie pracy z zadaniami i filmami może stać się doskonałą okazją do samodzielnych odkryć dla najmłodszych gości.
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy. Projekt realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.