Wydawać by się mogło, że literatura dla dzieci to po prostu zwykłe opowiastki z życia codziennego. Bo do takiej jesteśmy przyzwyczajeni. Okazuje się jednak, że tak jak w literaturze dla dorosłych, ta dziecięca również ma bogatą tematykę i również do niej odnosi się podział na gatunki. I świetnie. Bo dziś szczególnie trudno zachęcić do czytania. Niech więc literatura ma wiele barw, by mały odbiorca chętniej po nią sięgał.
Zapraszam wraz z Wydawnictwem Literacki Egmont w podróż do Krainy Literatury, gdzie bawi nas bajka, o dreszczyk przyprawi kryminał, zaciekawia reportaż i pobudza wyobraźnię gatunek fantasy.
Mamut, który lubił sernik
Z serią „Poczytaj ze mną” spotkałam się jakiś czas temu. Dziś mam przed sobą kolejne tytuły sygnowane znanymi nazwiskami autorów i ilustratorów.
Czy mamut może zastąpić kota lub psa lub inne zwierzątko do kochania? Jak przekonuje nas Agnieszka Frączek w książce „Po co komu mamut?”, oczywiście, że tak. Szczególnie gdy to jest mamut kieszonkowy, w pięknym różowym kolorze, bez kłów i nade wszystko uwielbia serniki. Mały, niesforny mamut zlazł ze ściany w jaskini i wyruszył w świat. Znudziło mu się tkwienie od stuleci na malowidle w mrocznej i zimnej pieczarze, więc zwiał i wyruszył na spotkanie z nieznanym. Po drodze zaprzyjaźnił się z różnymi zwierzętami, strachem na wróble, zgubił się, odnalazł, zdążył obrazić na wszystkich, by na końcu swojej wędrówki trafić do ogródka warzywnego i poznać człowieka. A człowiek? Przecież kocha zwierzęta…
Bajkę Agnieszki Frączek zamyka zabawna pointa. Ilustracje są dopasowane do sytuacji i wydarzeń, bardzo dynamiczne i zabawnie skonstruowane. Książkę ubrała w szatę graficzną sama Joanna Rusinek.
Fantasy to opowieść, która zazwyczaj przenosi czytelnika w magiczne i często niezrozumiałe przestrzenie. Pomaga nam w tym również nasza wyobraźnia rozbudzona tajemnicza opowieścią. W czasie deszczu dzieci się nudzą – to prawda stara jak świat. Nudzi się również
Gaja w lesie goblinów
Gaja, bohaterka książki Zofii Staneckiej „Gdy pada deszcz. Przejście”. Gaja jest zła. Na bałagan, który „rośnie niewiadomo od czego. I na to, że nie może mieć psa”. Któregoś wieczoru Gaja nie potrafi zasnąć. Na trawniku przed domem widzi sąsiadkę z dużym szarym psem. Wybiega w ciemną noc. I staje nagle przez bramę zamku, który niespodziewanie wyrósł jej na drodze, a sąsiadka okazuje się być zupełnie obcą osobą. Gaja trafia do lasu goblinów, które marzą o tym, by przedostać się do świata ludzi. Zaczyna się przygoda w magicznym świecie. Przygoda niebezpieczna, pełna niespodzianek, ale Gaja, mimo wszystko, nie chce wracać, bo „tutaj są psy. I nie ma bałaganu. A tam…”. Czym nieznajoma przekona Gaję do powrotu i jakie magiczne opowieści będzie jej snuć? Co zabrała ze sobą dziewczynka do świata ludzi i dlaczego od tej pory tak bardzo będzie marzyła o znienawidzonym wcześniej deszczu? „Gdy pada deszcz. Przejście” to piękna książka dla czytelników kochających fantasy. Magiczna i trzymająca w napięciu. Dreszczyk emocji podsycają świetnie dopasowane ilustracje autorstwa Aleksandry Krzanowskiej. Ilustratorka potrafi dozować napięcie za pomocą barw – jest mrocznie, kiedy pojawiają się postaci ze świata fantasy, sennie, gdy pada deszcz, radośnie, gdy dopisuje humor. Świetny duet stworzył książkę przemawiająca do dziecięcej wyobraźni.
Z Iraku do Europy
„Kot, który zgubił dom?” Ewy Nowak to opowieść niezwykła – reportaż adresowany do małego odbiorcy. Kto zna ten gatunek, wie jak trudno napisać książkę o czymś, co miało miejsce w rzeczywistości i co współcześnie budzi kontrowersje na całym świecie. Opowieść o rodzinie, która ucieka przed wojną z Iraku do Europy. Rodzice, czworo dzieci i ukochany kot Kunkush. Przejmująca historia o dramatycznej przeprawie pontonem do obcego kraju, która kończy się utratą najbliższego członka rodziny – białego tureckiego kota rasy van. Splątane losy zwierzaka i nieustającej w poszukiwaniach rodziny. Wzruszająca i wyciskająca łzy książka o przywiązaniu człowieka do zwierzęcia, o sile ludzkiej dobroci i empatii, dzięki której wiele takich historii znajduje szczęśliwe zakończenie. Po baśniowym i fantastycznym klimacie poprzednich książek z tej serii, ilustracje w książce Ewy Nowak przywołują na myśl rzeczywisty, często brutalny obraz świata. Są do bólu realne, stonowane i równie łapiące za serce. Adam Pękalski z wielkim wyczuciem dopasował je do treści tej gorzkiej choć przecież w końcu osłodzonej szczyptą radości opowieści.
Występek w cukierni pani Bajadery
Na okładce prześliczne różowe babeczki w zielonych papilotkach… Czy to książka kucharska dla dzieci? Wręcz przeciwnie, to kryminał dla najmłodszych i to w najlepszym wydaniu. W cukierni pani Bajadery ktoś wyjada różowy krem z babeczek i zamienia go na łudząco podobną do niego ciastolinę. Do akcji wkracza rezolutna Lusia wraz ze swoim tatą, detektywem Lucjanem Zagadką. Nieodrodna córka swojego ojca szybko wyjaśnia tajemnicę. „Różowe babeczki” to przezabawna opowieść o dziewczynce, która w wieku sześciu lat jest już dość dobrym zadatkiem na detektywa, a jej metody dedukcji są zaskakujące. Świetna historia o doskonałej relacji ojca z córką, w której nie do końca wiadomo, kto jest dorosłym, a kto dzieckiem. Autorka w tej zabawnej historyjce kryminalnej, przemyca również wartości, które są niezwykle ważne w życiu – więź międzyludzka w niepełnej rodzinie, umiejętność oddzielania dobra od zła, trudna sztuka komunikacji. Bardzo ciekawa szata graficzna autorstwa Marty Krzywickiej – ilustracje w lekko poszarzałych barwach dodają książce kryminalnego klimatu.
Do poprzednich czterech książek wydanych w serii dołączyły teraz nowe gatunki literackie – reportaż, kryminał i bajka. To świetny sposób na wprowadzanie małego czytelnika w tajniki literatury. Wszystkie tytuły wydane są w tym samym co poprzednio dość dużym formacie. Wyraźna czcionka pozwala najmłodszemu odbiorcy na śledzenie tekstu wraz z osobą czytająca. Nowością jest notka na wewnętrznej stronie okładki na temat gatunku literackiego, który reprezentuje dana książka.
Serię książek „Poczytaj ze mną” warto skompletować i podsuwać je dzieciom, by rozbudzać ich zainteresowanie różnymi gatunkami literackimi. Polecam ją do wspólnego spędzania czasu, bo przecież ponad 90% dzieci, którym opiekunowie czytają, osiąga wysokie wyniki w edukacji szkolnej.
Iwona Pietrucha – nauczycielka przedszkola
ocena: 5
Tytuł: „Po co komu mamut?”
Autor: Agnieszka Frączek
Ilustrator: Joanna Rusinek
Wydawnictwo: Literacki Egmont
Sugerowany wiek: 3+
Patronat portalu Qlturka.pl
Tytuł: „Gdy pada deszcz. Przejście”
Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Aleksandra Krzanowska
Wydawnictwo: Literacki Egmont
Sugerowany wiek: 3+
Patronat portalu Qlturka.pl
Tytuł: „Różowe babeczki”
Autor: Joanna Jagiełło
Ilustrator: Marta Krzywicka
Wydawnictwo: Literacki Egmont
Sugerowany wiek: 3+
Patronat portalu Qlturka.pl
Tytuł: „Kot, który zgubił dom”
Autor: Ewa Nowak
Ilustrator: Adam Pękalski
Wydawnictwo: Literacki Egmont
Sugerowany wiek: 3+
Patronat portalu Qlturka.pl